Gliwice, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Dekanat Gliwice)

DANE KONTAKTOWE

44-100 Gliwice, ul. Kozielska 50
tel. 32 231 09 50 – plebania, 32 321 02 40 – kościół
wnmp_gliwice@kuria.gliwice.pl
www.wnmp.gliwice.pl

PROBOSZCZ:

  • ks. Marian Błaszczok, mgr teologii, ust. 1.09.2016

WIKARIUSZ:

  • ks. Rafał Przybyła, mgr teologii, ust. 1.09.2017

ZGROMADZENIE ZAKONNE:

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa – CSSJ
44-121 Gliwice, ul. Kozielska 15,

tel. 32 332 14 53

DATA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA:

15.08.2000

ODPUST:

  15 sierpnia

WIECZYSTA ADORACJA:

14 sierpnia

PORZĄDEK  MSZY ŚW.:

w niedziele i święta: 7.30, 8.45, 9.45, 11.00, 12.15, 18.00
w czasie wakacji: 8.00, 10.00, 11.30, 18.00
w dni powszednie: 7.00, 18.00
w czwartki: 7.00, 16.30 (Msza św. szkolna)

LICZBA  MIESZKAŃCÓW: 

6 640, liczba wiernych: 5 500

ULICE NALEŻĄCE DO PARAFII:

Armii Ludowej, Czwartaków, Gagarina, Góry Chełmskiej, Gwardii Ludowej, Kozielska 5–111 i 20–120, Okulickiego

KSIĘGI METRYKALNE:

Parafia prowadzi księgi chrztów, ślubów, zgonów od 1.07.2004 roku

CMENTARZ:

  • komunalny przy ul. Kozielskiej 120

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA:

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 5

KAPŁANI POCHOWANI NA TERENIE PARAFII:
obok kościoła w kwaterze kapłańskiej (ekshumowani z cmentarza komunalnego):

  1. ks. Karl Wawrzek († 5.07.1925) – proboszcz w Dębiu (pow. opolski)
  2. ks. Franz Halaczek († 17.04.1927) – proboszcz w Biskupicach (pow. oleski)
  3. ks. Anton Wosiek († 25.08.1927)
  4. ks. Maximilian Brilka († 5.05.1929) – proboszcz par. Wszystkich Świętych w Gliwicach
  5. ks. Franz Rother  († 6.01.1930) –  proboszcz w  Bogucicach
  6. ks. Bronisław Grzesik († 30.10.1993) – proboszcz par. Wszystkich Świętych w Gliwicach

na cmentarzu komunalnym w kwaterze redemptorystów:

  1. o. Theodor Fischer CSsR
  2. o. Bernhard Klodwig CSsR († 9.02.1945) – męczennik II wojny światowej
  3. o. Józef Stach CSsR († 29.01.1949)
  4. o. Zygmunt Jakubowski  CSsR  (†  18.09.1954)
  5. br. Augustyn Jan Majewski CSsR († 29.06.1955)
  6. o. Tadeusz Grodniewski CSsR († 2.01.1962)
  7. o. Jan Milczyński CSsR († 14.09.1962)
  8. o. Florian Mendel CSsR († 31.07.1969)
  9. o. Władysław Rogowski  CSsR  (†  1.02.1973)
  10. br. Marian Paweł Pastuch CSsR († 29.10.1975)
  11. br. Kasper Antoni Kaletka CSsR († 4.04.1979)
  12. o. Tadeusz Szarad CSsR († 4.10.1984)
  13. o. Józef Herman CSsR († 14.10.1988)
  14. o. Stanisław Trąbka CSsR († 7.11.1991)
  15. o. Józef Kosiarski CSsR († 7.04.1993)
  16. o. Jan Siemiński CSsR († 7.07.2004)
  17. o. Józef Nowak CSsR († 26.03.2005)
  18. o. Jan Igielski CSsR († 20.10.2005)
  19. o. Alfons Ziober CSsR († 22.07.2007)

Z DZIEJÓW PARAFII:

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z Zębowic koło Olesna. Pierwsza wzmianka o parafii pojawia się w 1447 roku, a drewniany kościół datowany jest na rok 1493. Niewielka społeczność użytkowała świątynię przez prawie pięć wieków. Swój obecny kształt kościół zawdzięcza pracom prowadzonym w XVII i XVIII wieku. Pierwszej gruntownej renowacji został poddany na początku XVII wieku, a na przełomie XVII i XVIII wieku został od wewnątrz odeskowany i pomalowany. Wówczas też uzupełniono wnętrze o liczne rzeźby      i obrazy. Z tego okresu pochodzi ambona oraz ołtarze: główny i boczne, poświęcone św. Brygidzie oraz św. Annie. Wieża o konstrukcji słupowej została dobudowana do frontu kościoła w 1777 roku.

W latach 1910–1911 w Zębowicach obok kościółka wzniesiono nową, murowaną świątynię, a stary kościół wystawiono na sprzedaż. W 1925 roku na kupno budynku zdecydowały się Gliwice. Ówczesne władze miejskie postanowiły, że stary kościół będzie ozdobą tworzonego dużego kompleksu Cmentarza Centralnego. Pracami rekonstrukcyjnymi kierował Robert Josefek pod nadzorem architekta miejskiego Karola Schabika. Przeniesienia polichromii ścian i stropu dokonał Karol Platzek. Kościół na nowym miejscu oddano do użytku 30 października  1926  roku.  Przez  blisko 50 lat służył jako kaplica pogrzebowa i miejsce modlitwy, jednak z powodu braku odpowiednich działań konserwatorskich ulegał powolnej dewastacji.

Od 1960 roku ks. Bronisław Grzesik i władze kościelne czyniły starania o przeka- zanie kościoła nowo powstałej parafii w Starych Gliwicach. Ówczesne władze, zarówno wojewódzkie jak i miejskie, prośby te załatwiały odmownie. Z powodu braku właściwego „gospodarza” pod koniec lat 70. XX wieku kościół został zamknięty dla obrzędów liturgicznych. Nie uczyniono jednak wiele, by zabezpieczyć obiekt przed dalszą dewastacją. Po 1989 roku władze samorządowe miasta podjęły decyzję o konieczności ratowania zabytku. Po demontażu kościoła w 1992 roku i zabezpieczeniu wyposażenia, znaleziono dla obiektu nową lokalizację. W 1997 roku rozpoczęto prace budowlane, związane z przeniesieniem kościoła na teren nieczynnego już Cmentarza Starokozielskiego, który od połowy XIX  wieku  pełnił  funkcję  wielowyznaniowego  cmentarza  komunalnego.  Tu,    w pobliżu pozostałości po grobowcach znakomitych gliwickich rodów, kościół został na nowo postawiony: najpierw staraniem gminy Gliwice, a od 1999 roku diecezji gliwickiej. Zrekonstruowany kościół poświęcił biskup gliwicki Jan Wieczorek 15 sierpnia 2000 roku. Początkowo pełnił funkcję kościoła rektorskiego, a od 1 października 2003 roku pełni rolę kościoła parafialnego.