Zabrze Biskupice, Świętego Jana Chrzciciela (Dekanat Zabrze Mikulczyce)

DANE KONTAKTOWE

41-803 Zabrze-Biskupice, ul. Bytomska 37
tel. 32 271 01 41
sjc_zabrze@kuria.gliwice.pl,
www.janachrzciciela.pl

PROBOSZCZ:

ks.Bolesław Waśkiewicz, ust. 1.09.2005

WIKARIUSZ:

ks.Mateusz Kotowicz, mgr teologii, ust. 1.09.2016

INNY KSIĄDZ:

ks.Henryk Bardosz, mgr teologii

DATA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO: 

29.05.1864

ODPUST W KOŚCIELE PARAFIALNYM:

niedziela po 24 czerwca

WIECZYSTA ADORACJA:

22 kwietnia

PORZĄDEK  MSZY ŚW.:

w niedziele i święta: 7.00, 9.30, 11.00, 18.00
w klinice Chorób Płucnych przy ul. Koziołka 1: 7.00 w dni powszednie: 7.00, 18.00
w piątki: 16.15 – Msza św. szkolna

LICZBA  MIESZKAŃCÓW: 

4 800, liczba wiernych: 4 700

ULICE NALEŻĄCE DO PARAFII:

  1. Blani 1–11, J. Brondera 7–9 i 2–18, Bytomska 1–85 i 4–48a, Bolesława Chrobrego 1–33c i 2–20, J. Długosza 1–5 i 2–10, F. Goły 1–5, Hutnicza 1–15 i 4–12, św. Jana 2–6,  J.  Kasprowicza  1–15  i  2–6,  W.  Kossaka  17–63a  i  26–60,   ks. K. Koziołka 1–6, Młyńska 5–21 i 8–22, M. Mrozka 1–15 i 2–8, Ogrodowa 1–3, Reja 1–13 i 2–10, H. Rodakowskiego 2–10c, Tarnogórska 11–13

KAPLICA:

  • w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Zabrzu-Biskupicach (ul. Bytomska 39)

KSIĘGI METRYKALNE:

Parafia prowadzi księgi chrztów od 1644 roku, ślubów od 1654 roku oraz zgonów od 1687 roku

CMENTARZE:

  • parafialny przy kościele
  • parafialny przy ul. Ogrodowej

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA:

Zespół Szkół Specjalnych nr 40 (Gimnazjum Specjalne nr  40,  Szkoła Podstawowa nr 40 Specjalna), Gimnazjum nr 20, Szkoła Podstawowa nr 21, Przedszkole nr 3

POPRZEDNI PROBOSZCZ:

  • ks.Jan Czyszczoń (1988–2005)

KAPŁANI POCHODZĄCY Z PARAFII:

  1. ks.Rafał Sierla – 1996,
  2. ks. Piotr Natkański – 2006,
  3. ks. Łukasz Mazurek MIC – 2011

SIOSTRA ZAKONNA POCHODZĄCA Z PARAFII:

s.Vianeya (Anna Katarzyna) Bigos SCB (boromeuszka)

KAPŁANI POCHOWANI NA TERENIE PARAFII:
na cmentarzu przy ul. Bytomskiej:

  1. ks.Henricus Wenger  (†  8.08.1868)  –  kapelan ks. Josephus Durschlag († 2.01.1872) – kapelan
  2. ks.Karol Pressfreund († 3.11.1876) – proboszcz i budowniczy kościoła ks. Josephus Schwientek († 12.03.1883) – proboszcz
  3. ks.Johannes Perkatsch († 3.01.1886) – proboszcz par. Ruda ks. Joseph Cygan OSA († 11.04.1890)
  4. ks.Franciscus Klein († 20.12.1890)
  5. ks.Ignaz Spendel († 23.07.1897) – proboszcz
  6. ks.Johannes Wiktor Cygan († 10.03.1926) – proboszcz par. Brynica k. Opola ks. Augustinus Bertzik († 21.10.1940) – proboszcz
  7. ks.Julius Schulz († 7.03.1944) – kapelan
  8. ks.Franciscus Steinhoff († 9.08.1945) – proboszcz
  9. ks.Ambroży Miosga SJ († 12.11.1965) – proboszcz par. Wniebowzięcia NMP ks. Franciszek Biesik († 8.03.1984) – proboszcz

Z DZIEJÓW PARAFII:

W bulli papieża Hadriana IV opisującej granice diecezji z 1155 roku wymieniono po raz pierwszy wioskę Biskupice, chociaż nie ma pewności, czy chodziło o osadę leżącą nad rzeką Kaczawą, czyli nad dzisiejszą Bytomką. Faktem jest, że już wtedy biskupi wrocławscy weszli z książęcego nadania w posiadanie niewielkiego skrawka ziemi w okolicy Ujazdu oraz terenów przygranicznych leżących na zachód od Bytomia. Pierwszy, zachowany do dzisiaj dokument, który wprost wymienia Biskupice, pochodzi z 1243 roku. Prawdopodobnie nieco później z biskupiego mandatu ustanowiono parafię. Przed 1354 rokiem z parafii wyodrębniono parafię św. Andrzeja Apostoła, leżącą na terytorium diecezji wrocławskiej, w przeciwień- stwie do Biskupic leżących w diecezji krakowskiej. W 1524 roku biskup Jakub    von Salza odsprzedał tereny Mikołajowi z Bierawy. Biskupi wrocławscy zachowywali jednak nadal tzw. prawo patronatu. W okresie dominacji luterańskiej na Górnym Śląsku parafia znajdowała się w rękach protestanckich. W 1629 roku ponownie znalazła się we władaniu katolickich duchownych. W 1644 roku pleban biskupicki Marceli Bienkowicz założył księgę ochrzczonych. Spośród dużego katalogu probo- szczów na szczególne wspomnienie zasługują: ks. Karol Pressfreund i ks. Augustyn Bertzik. Pierwszemu z nich zawdzięczamy budowę obecnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, drugiemu – budowę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Ks. Pressfreund był wychowankiem i przyjacielem ks. Alojzego Fietzka z Piekar oraz znanym polskim kaznodzieją na Górnym Śląsku. Ks. Bertzik przez wiele lat piastował godność dziekana dekanatu zabrzańskiego.  Z  parafii  wyodrębniono  parafie:  św. Franciszka i św. Jadwigi w Zabrzu-Zaborzu, Wniebowzięcia NMP w Zabrzu- Biskupicach oraz św. Józefa i Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej.

Dawny kościół parafialny po raz pierwszy wzmiankowano w 1305 roku. Drugi, również drewniany kościół wybudowano w Biskupicach w 1491 roku i poświęcono w 1516 roku. Ponownego poświęcenia dokonał biskup sufragan krakowski Mikołaj Oborski 3 maja 1670 roku. Szczególnym skarbem kościoła był XVI-wieczny obraz

Matki Boskiej Biskupickiej, do którego ściągały liczne pielgrzymki. Kościół uległ zniszczeniu w czasie potężnej wichury 22 czerwca 1845 roku.

Obecny,  neogotycki  kościół  pw.  św.  Jana  Chrzciciela  wzniesiono  na  planie  krzyża z transeptem i z sygnaturką w kształcie sześciobocznej latarni. Kościół od strony prezbiterium wieńczy trójboczna absyda, a od zachodu wieża z ośmiobocznym hełmem. Cały materiał budowlany  ufundował  właściciel  tutejszego  majoratu, hrabia Karl Wolfgang von Ballestrem. Kierownikiem budowy został mistrz murarski Georg Weber, któremu pomagał Johann Kowollik z Bytomia. Prace kamieniarskie wykonał  kamieniarz  Barthuzel.  Nad  całością  inwestycji  czuwał  starosta bytomski von Tieschowitz. Prace budowlane rozpoczęto w 1852 roku. 10 maja 1853 roku  ks. dziekan Alojzy Ficek (Fietzek) z Piekar dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego. Kościół budowano przez 4 lata. 9 listopada 1856 roku odprawiono   w kościele pierwsze nabożeństwo. Niedokończony jeszcze kościół pobłogosławił 27 listopada 1857 roku ks. kanonik Józef Neukirch. W 1858 roku zakończono budowę wieży kościelnej. Kościół poświęcił biskup wrocławski Heinrich Förster   29 maja 1864 roku. W krypcie kościoła znajdują się grobowce hrabiowskiej rodziny Ballestremów, której parafia zawdzięcza wybudowanie w 1867 roku klasztoru dla Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, obecnie Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego, w którym swoją siedzibę ma terenowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Modlitwa i Czyn”. Budynek plebanii pochodzi z 1908 roku.