Bp Kopiec: ołtarz był zawsze świętym znakiem

W sobotę 3 grudnia w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa biskup Jan Kopiec poświęcił nowy ołtarz.

Na początku liturgii, w słowie powitania ks. proboszcz Sławomir Madajewski, zaznaczył jak wielką rolę pełni ołtarz, porównując go do rodzinnego stołu, który jest miejscem dzielenia się codziennymi sprawami.

Biskup Kopiec natomiast w swojej homilii zaznaczył, że od początków dziejów ludzkości ołtarz był zawsze nienaruszalnym miejscem: „Już od najdawniejszych cywilizacji ołtarz i okrąg wokół niego zawsze były świętym znakiem. Wszyscy, nawet walczące ze sobą plemiona i skłóceni ludzie wiedzieli, że tego miejsca nie wolno naruszyć ani splamić.” Dodał także, że to ołtarz jest centralnym miejscem, na którym składana jest Ofiara Chrystusa. Inne elementy są natomiast dodatkiem.

Biskup zwrócił się także bezpośrednio do parafian, podkreślając ich oczekiwanie na to wydarzenie, które podkreśla także ludzkie ambicje i oczekiwania: „Bo - mówiąc bardzo obrazowo - ołtarz musi kosztować, posiadać swój ciężar. Ale nie w sensie pieniędzy, tylko naszego zaangażowania.”

Poświęcony dzisiaj ołtarz jest wykonany z hiszpańskiego marmuru. Jego projektantem jest prof. Jan Rabiej z Politechniki Śląskiej z Gliwic, natomiast wykonany został w Kobielicach.