Modlitwa ekumeniczna w Gliwicach

W niedzielę 21 stycznia w katolicy i protestanci wspólnie modlili się o dar zjednoczenia.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się w kościele ewangelicko-augsburskim w Gliwicach, przy ul. Jagiellońskiej. Tam w czasie nabożeństwa Słowo Boże wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. „Tegoroczna modlitwa wplata się w refleksję o tych pięciu wiekach naszych doświadczeń – mówił biskup -  Stajemy dziś, nie ma co ukrywać, z uczuciem pewnego zawodu, że nie dotrzymaliśmy kroku Jezusowi Chrystusowi.”
Dalej biskup robiąc jakby rachunek sumienia dzisiejszych ludzi mówił: „Jednak 500 lat temu, tamten bardzo brzemienny rok, to był czas wiary. Nie tylko wiary samego dr. Marcina Lutra, ale wówczas o Bogu się mówiło głośno i powszechnie. Z bólem musimy przyznać jak inaczej jest dzisiaj”.

Proboszcz ewangelickiej parafii witając zgromadzonych powiedział: „Cieszymy się, że w szczególnym dla ewangelików roku, związanym z 500-leciem Reformacji, możemy wspólnie pokornie spojrzeć w przeszłość.”
 
Następnie duchowni udali się do kościoła Św. Michała w Gliwicach gdzie odbyła się Msza  św. pod przewodnictwem biskupa Kopca. Tutaj swoją refleksją na temat reformacji i poszukiwania dróg jedności dzielił się ks. Andrzej Wójcik. Postawił na początku pytanie: „Czy ekumenizm w ogóle istnieje?” Wspomniał wydarzenia, które prowadziły do podziału Kościoła, ale później także ostatnie, jak wizyta papieża Franciszka w Szwecji, wspólna modlitwa w Cieszynie i ostatnie wspólne dokumenty, które wspólnotę katolicka i ewangelicką zbliżyły. Podsumowując mówił: „Jeżeli ktoś daje przemieniać swoje serce Chrystusowi, to przeszłością stają się podziały urazy, być może jawna lub skrywana nienawiść bo nastaje nowa przemiana, odnowa serca.”
 
Ekumeniczne spotkania są już w Gliwicach kontynuowane przez kilka lat. W dzisiejszych modlitwach wzięli udział księża katoliccy z gliwickich parafii, a także duchowni kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego.