Wydarzenia diecezjalne

SOBOTA 15 czerwca 2019 roku

 • miejsce: RUDY, Bazylika Matki Bożej Pokornej (ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy)
 • wydarzenie: Pielgrzymka Rodzin Diecezji Gliwickiej

Program:

 • 10:00 rozpoczęcie spotkania
 • 11:00 Msza Święta dziękczynna za pobyt w Gliwicach Jana Pawła II w 1999 roku
 • 12:30 przerwa na posiłek
 • 13:30 konferencja
 • 14:30 nabożeństwo

 

NIEDZIELA 16 czerwca 2019 roku

 • miejsce: ZABRZE, od Placu Wolności do Krzyża Papieskiego przy kościele św. Wojciecha w Zabrzu
 • wydarzenie: Marsz dla Życia i Rodziny

Program:

 • 13:30 zbiórka na Placu Wolności
 • 14:00 wymarsz z Placu Wolności w Zabrzu
 • 15:30 Msza Święta w kościele św. Wojciecha w Zabrzu (ul. Heweliusza 4, 41-818 Zabrze, przy krzyżu papieskim)
 • 17:00 festyn i koncert zespołu „niemaGOtu”

 

PONIEDZIAŁEK 17 czerwca 2019 roku

 • miejscowość: GLIWICE, kościół katedralny pw. ŚŚ. Ap. Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II nr 5 , 44-100 Gliwice)
 • wydarzenie: Diecezjalne Dziękczynienie za Wizytę św. Jana Pawła II w Gliwicach

Program:

 • 18:00 Msza Święta dziękczynna za pobyt w Gliwicach Jana Pawła II w 1999 roku
 • 19:15 Koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej

Podstawowe informacje

„Strzeżcie tych wartości, które stanowią o Waszej tożsamości”

Jan Paweł II

W tym roku przypada 20. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście.
15 czerwca 1999 r. „Ma przyjechać, nie przyjeżdżo…”
17 czerwca 1999 r. ponownie wszystkie drogi prowadziły na gliwickie lotnisko.
Niezapomniany dialog Ojca Świętego z półmilionową rzeszą ludzi zgromadzonych w tym miejscu przeszedł do historii.
Upamiętniając 20. rocznicę wizyty Papieża, Świętego Jana Pawła II, Prezydent Miasta Gliwice oraz Biskup Gliwicki zapraszają do włączenia się w cykl 20 wydarzeń przygotowanych z tej okazji. Całości obchodów przyświeca motto: "Strzeżcie wartości, które stanowią o waszej tożsamości" - jedna z najpiękniejszych myśli Papieża - Polaka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7 czerwca 2019 r.:

godz. 18:00, rozpoczynając cyklwydarzeń, składających się na obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Gliwicach, zapraszamy do Biblioteki Centralnej na spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, dziennikarzem, autorem książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II, który opublikował beletryzowane biografie Papieża: „Lolek, Wujek Karol, Biskup Wojtyła, HabemusPapam”,  „Papież z Polski. Nasz Święty” oraz „Pamiętnik Papieskiego Anioła”.

godz. 16:30- zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym rejsie „Barka na barce”. Śpiewając ulubione pieśni Ojca Świętego, wyruszymy z gliwickiego portu wprost do kolonii kormoranów.

8 czerwca2019 r.- odbędą się eliminacje do Międzyparafialnego Turnieju Piłki Nożnej 6-osobowych drużyn Chłopców. Turniej rozgrywany będzie systemem grupowym i pucharowym, a jego finał zaplanowany został na 15 czerwca. Organizatorem jest ZSO nr 5 i SP6.

Kontynuując misję Ojca Świętego, szczególnie mocno zachęcamy wszystkich mieszkańców do włączenia się do akcji szerzenia dobra, której ideą jest życzliwe działanie na rzecz innych prowadzące do stworzenia symbolicznego „łańcucha serc”. 15 czerwca łańcuch ten zostanie zaprezentowany na na skwerze Dessau, przenośnie obrazując nasze dobre uczynki, a tym samym zachęcając do wspólnego przeżywania dobrego czasu.Od 7 czerwcana dwóch skwerach miasta: Dessau oraz Doncasterpojawią się dodatkowo tabliczki okolicznościowe przedstawiające znane myśli i wypowiedzi Ojca Świętego.

11 czerwca 2019 r. w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II o godzinie 11:00 odbędzie się panel dyskusyjny, który w głównej mierze adresowany jest do młodzieży gliwickich szkół średnich. Motto przyświecające wydarzeniu - „Strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości” (Jan Paweł II), będzie pretekstem do poszukiwania nadrzędnych wartości oraz określenia ich roli w poszczególnych dziedzinach życia. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali psychologowie, biznesmeni, etycy, księża oraz pracownicy naukowi.

W auli ZPS 3 odbędzie się z kolei finałowy przegląd inscenizacji scenicznych, których myślą przewodnią jest treść homilii: „Umiejcie zachować serce zawsze otwarte na wartości głoszone przez Ewangelię, strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości”. Udział w przeglądzie wezmą  szkolne i przykościelne grupy teatralne.

12 czerwca o godzinie 16:00odbędzie się „Bieg po kremówkę”. Uczniowie łabędzkiej SP nr 32 będą rywalizować w 4 różnych grupach wiekowych oraz na 4 dystansach: w biegu wiewiórki (200 m.), liska (400 m.), wilka (600 m.) oraz niedźwiedzia (800m.). Każdy z uczestników na mecie otrzyma medal okolicznościowy oraz  słodką, prawdziwie papieską kremówkę.

15 czerwcao godz. 11:00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17

Dla wszystkich miłośników gier, łamigłówek i zagadek Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała grę miejską „Papież i gliwiczanie”.Głównym jej celem przypomnienie Jego nauki poprzez pytania i zadania bazujące na słowach i tekstach Ojca Świętego oraz faktach dotyczących Jego wizyty w naszym mieście.

15 czerwca2019 r.do wspólnego świętowania zapraszamy na Plac Krakowski! O godz. 14:00 rozpocznie się rodzinne malowanie obrazówdo jednej z najpiękniejszych myśli Jana Pawła II – „Dłonie są krajobrazem serca”. Powstałe prace będą prezentowane na wystawie  w jednej z filii MBP.

Sobota będzie także muzycznym zwieńczeniem atmosfery sprzed 20 lat, która powróci we wspomnieniach, pieśniach i wspólnym świętowaniu. Tego dnia odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich rozpocznie się o godz. 16:00 na Placu Krakowskim, gdzie na jednej scenie wystąpi Chór AZM Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, Jacek Kierok oraz Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Warto podkreślić, że zarówno repertuar, jak i dobór wykonawców  nie są przypadkowe. Wszyscy ci artyści bowiem mieli zaszczyt wykonywać swoje utwory przed samym Ojcem Świętym. Uczestnicząc w koncercie, będziemy mieli niepowtarzalną okazję wspólnie zaśpiewać ulubione pieśni Ojca Świętego, takie jak „Barka”, „Abba Ojcze” czy „Moje miasto Wadowice”, ale także zjeść symboliczną papieską kremówkę.

O godzinie 19:00 w Kinie Amok rozpocznie się druga z zaplanowanych niespodzianek muzycznych – koncert poetycko-refleksyjny „Ucisz serce”. Jest to wyjątkowe słuchowisko wypełnione nastrojową muzyką klasyczną, filmową i estradową oraz refleksyjną twórczością Jana Pawła II. Podczas koncertu wystąpią znani i lubiani Artyści: Barbara Bursztynowicz, Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Jarosław Spałek, Klaudiusz Jania.

Patronat medialny nad wszystkimi wydarzeniami objęło Radio CCM, które cyklicznie będzie emitować wypowiedzi ludzi różnych środowisk, będące wspomnieniami związanymi z Papieżem i Jego wizytą w naszym mieście.

A ponadto:

 • 20 drzew na 20 – lecie – wspólne sadzenie drzew
 • Wystawa filatelistyczna – 17 czerwca, godz. 17:00 WERNISAŻ; wystawa czynna od 3 czerwca do 31 lipca 2019 r.
 • Ścianka wspinaczkowa –zajęcia dla dzieci i młodzieży(ul. Kozielska 1, Gliwice)
 • 11 czerwca od godz. 16:30 do 19:30 – grupa początkująca
 • 13 czerwca od godz. 16:30 do 19:30 - grupa zaawansowana
 • Muzyczny rejs „Barka na barce”
 • Rodzinna wyprawa w góry śladami Jana Pawła II
 • Wystawa fotograficznych wspomnień „Moje zdjęcie z Janem Pawłem II”
 • „Radiowe wspomnienia o Lolku” – codzienne audycje w radiu CCM

 

W diecezji:

15 czerwca, godz. 10:00 – Pielgrzymka Rodzin Diecezji Gliwickiej

RUDY, Bazylika Matki Bożej Pokornej (ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy)

 16 czerwca, godz. 14:00 – Marsz dla Życia i Rodziny

ZABRZE, od Placu Wolności do Krzyża Papieskiegoprzy kościele pw. św. Wojciecha (ul. Heweliusza 4, 41-818 Zabrze)

17 czerwca, godz. 18:00 - Diecezjalne Dziękczynienie za Wizytę św. Jana Pawła II w Gliwicach    połączone z koncertem Chóru AZM Politechniki Śląskiej

GLIWICE, kościół katedralny pw. św. Ap. Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II nr 5 , 44-100 Gliwice)

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych: www.gliwice.eu, www.biblioteka.gliwice.pl oraz www.kuria.gliwice.pl

20 wydarzeń na 20. rocznicę

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem(plakat)
7 czerwca 2019 r., godz. 18.00

Rozpoczynając cyklwydarzeń, składających się na obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Gliwicach, zapraszamy do Biblioteki Centralnej na spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, dziennikarzem, autorem książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II, który opublikował beletryzowane biografie Papieża: „Lolek, Wujek Karol, Biskup Wojtyła, HabemusPapam”,  „Papież z Polski. Nasz Święty” oraz „Pamiętnik Papieskiego Anioła”.

Wstęp wolny, zapraszamy.

start: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Papież i gliwiczanie – gra miejska
15 czerwca 2019 r., godz. 11.00

Podczas trwającego niemal trzydzieści lat pontyfikatu Jan Paweł II dał się poznać jako niestrudzony pielgrzym, znakomity mówca, świadek wiary i – po prostu – ciepły, życzliwy człowiek. W pamięci wielu pozostały słowa Papieża wypowiedziane do młodzieży na Westerplatte czy do całego narodu – na placu Zwycięstwa w Warszawie. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do wzięcia udziału w grze miejskiej, która będzie nie tylko dobrą zabawą z odrobiną rywalizacji, ale i okazją, aby przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Papieża-Polaka. Gra rozpocznie się 15 czerwcao godz. 11:00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, a zakończy w Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, gdzie najlepsze drużyny otrzymają nagrody. Do udziału zapraszamy drużyny liczące od 2 do 5 osób (co najmniej jeden uczestnik musi być pełnoletni). Szczegółowej informacje o grze są dostępne na stronie www.biblioteka.gliwice.pl. Gra jest częścią obchodów upamiętniających 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Gliwicach.

Akcja „Łańcuch dobrych serc”(plakat)

 

Kontynuując misję Ojca Świętego, szczególnie mocno zachęcamy wszystkich mieszkańców do włączenia się do akcji szerzenia dobra, której ideą jest życzliwe działanie na rzecz innych prowadzące do stworzenia symbolicznego „łańcucha serc”. 15 czerwca łańcuch ten zostanie zaprezentowany na dwóch miejskich skwerach: Doncaster oraz Dessau, przenośnie obrazując nasze dobre uczynki, a tym samym zachęcając do wspólnego przeżywania dobrego czasu. W tych samych miejscach od 7 czerwca pojawią się tabliczki okolicznościowe przedstawiające znane myśli i wypowiedzi Ojca Świętego.

Sala wystawowa MBP, Filia nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3
Wystawa filatelistyczna - 20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach  (plakat)
wernisaż: 17 czerwca 2019 r., godz. 17.00
wystawa czynna od 3 czerwca do 31 lipca 2019 r.

17 czerwca 2019 r. minie 20 lat od pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gliwicach. Mimo upływu czasu zapewne wielu z nas doskonale pamięta ten dzień. Z tej okazji Gliwicki Klub Kolekcjonerów, Oddział Gliwicki Polskiego Związku Filatelistów i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowali wystawę filatelistyczno-kolekcjonerską pt. „20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach”, przypominającą to doniosłe wydarzenie. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza oraz Biskupa Gliwickiego Jana Kopca. Na wystawie zaprezentowane zostaną zbiory tematyczne filatelistów z Rudy Śląskiej i Gliwic. Zbiór pt. „Podróże Jana Pawła II na znaczkach pocztowych świata” prezentuje znaczki pocztowe, bloki i arkusiki emitowane przez poczty krajów, które odwiedzał Jan Paweł II. Gliwiccy filateliści i kolekcjonerzy prezentują dokumentację filatelistyczną pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r., zbiór znaczków pocztowych „Jan Paweł II” wyemitowanych przez Pocztę Polską oraz wydawnictwa filatelistyczne Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów pt. „Śladami Jana Pawła II w dniu kanonizacji” i „Ziemia gliwicka św. Janowi Pawłowi II”. Dodatkowo wystawa uzupełniona będzie medalami, numizmatami oraz innymi walorami kolekcjonerskimi.

Z okazji wystawy zostały wydane medale okolicznościowe, karnet wystawy, znaczek personalizowany oraz kartka okolicznościowa i datownik pocztowy.

Ekspozycję będzie można oglądać w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) w dniach od 3 czerwca do 31 lipca br. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 17 czerwca br. o godz. 17.00. Wstęp wolny, zapraszamy.

Kino AMOK scena Bajka
Koncert poetycko-refleksyjny „Ucisz serce”(plakat)
15 czerwca 2019 r., godz. 19.00

O godzinie 19:00 w Kinie Amok rozpocznie się koncert poetycko-refleksyjny „Ucisz serce”. Jest to wyjątkowe słuchowisko zróżnicowane muzycznie, które zgrabnie łączy style odległych epok, muzykę klasyczną, filmową i estradową. Otula słuchacza subtelnym klimatem, ujmująca melodią i wirtuozerią wykonania. Refleksyjna twórczość i wypowiedzi św. Jana Pawła II wskazują na wartości najważniejsze, są afirmacją życia w całej jego złożoności, trudzie, bolesnych doświadczeniach, ale także pięknie natury i ludzkich uczuć. Odwołują się do wartości ponadczasowych, uniwersalnych, które nadają życiu sakralny wymiar i jednocześnie głęboki sens. Podczas koncertu wystąpią znani i lubiani Artyści: Barbara Bursztynowicz, Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Jarosław Spałek, Klaudiusz Jania.