Ostatnie spotkanie Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odbyło się w dniach 14-16 maja w Paradyzu.

Bp Jan Kopiec przyznał, że jeszcze pięć czy dziesięć lat temu spotkania przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec zdominowane były przez kwestie historyczne. ?Dzisiaj rozmawiamy o aktualnych wyzwaniach i kłopotach, bo nie ukrywamy, że zarówno Kościół w Niemczech, jak i w Polsce, boryka się z licznymi problemami, którym trzeba wyjść naprzeciw? ? powiedział ordynariusz gliwicki.

Podczas ostatniego spotkania polscy i niemiecki biskupi podjęli rozważania nt. małżeństwa i rodziny. Tłem dla dyskusji była papieska adhortacja apostolska ?Amoris Letitia? i jej następstwa, zwłaszcza w odniesieniu do właściwego zrozumienia sensu papieskich wskazań. ?Dodatkowo strona niemiecka informowała nas o różnych kłopotach związanych z projektem dopuszczenia do interkomunii strony protestanckiej w małżeństwach mieszanych? ? powiedział bp Kopiec. Jak przyznał, to temat obszerny i wciąż jeszcze niezałatwiony.

Podczas obrad pojawił się także pomysł podjęcia wspólnego projektu Caritas Deutschland i Caritas Polska dotyczącego pomocy dla Syrii. ? Nowością byłoby to, że działania na rzecz tego projektu podejmowałyby oba episkopaty ? -zauważył bp Kopiec.

Jako przykład takiej współpracy hierarcha wskazał na możliwość zorganizowania zbiórki ofiar w obu Kościołach i przeznaczenie pozyskanych środków na konkretny projekt na terenie Syrii. ?Nawet była propozycja, by delegacja wysokiego szczebla episkopatu Polski i Niemiec pojechała do Syrii? ? poinformował bp Kopiec. Jak wyjaśnił, mogłoby to pomóc w rozpropagowaniu tej formy pomocy.

Polscy i Niemieccy biskupi rozmawiali także o zaplanowanej na grudzień konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach. ?Obie strony są zainteresowane kwestiami ekologicznymi, podobnie jak cały świat? ? zauważył bp Kopiec. ?Troska o czyste środowisko, o jego poszanowanie, a także akcent teologiczny w tej kwestii są ogromnie istotne? ? dodał ordynariusz gliwicki. Strona niemiecka, zwłaszcza ordynariusz Bambergu abp Ludwig Schick, który brał udział w dwóch poprzednich konferencjach klimatycznych, jest bardzo zainteresowana, by wesprzeć Kościół w Polsce w formułowaniu rożnego rodzaju programów ekologicznych.

Inny z tematów poruszanych podczas spotkania grupy kontaktowej dotyczył Fundacji Maksymiliana Kolbe. Powołana 12 lat temu przez obie konferencje biskupie ? polską i niemiecką ? ma na celu umacnianie wysiłków prowadzących do pojednania w Europie. ?Zaczęło się oczywiście od relacji polsko-niemieckich, natomiast dzisiaj owo budowanie pokoju i pojednania ? na co zwraca uwagę strona niemiecka ? powinno zostać rozciągnięte także na obszar Bałkanów, Ukrainy, czy Albanii? ? wyjaśnił bp Kopiec. Jak dodał, to kwestia rozwojowa, bo ?w budowaniu pokoju i umiejętnego wybaczania sobie mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia?.

Kolejne spotkanie Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odbędzie się w Bambergu w Niemczech na początku maja przyszłego roku.

Gremium to pracuje regularnie od 1995 roku. Jego zadaniem jest wymiana doświadczeń Kościoła w obydwu krajach, wspólne inicjatywy konferencji episkopatów i poszczególnych ich instytucji.