? Dzisiaj upierać się, że ?tam nic nie ma?, jest ciemnotą, a nie oświeceniem ? powiedział Krzysztof Zanussi podczas spotkania w Gliwicach.

Wiara w czasach niewiary była tematem spotkania z reżyserem, które odbyło się 3 października w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Poprowadził je ks. prof. Marek Lis, filmoznawca z Uniwersytetu Opolskiego. ? Do tego dodałbym jeszcze pierwszy człon: ?Jak jest z prawdą w czasach nieprawdy czy postprawdy?. A jeżeli wiara jest wyrazem prawdy, to te dwa tematy są splecione ? zauważył na wstępie Krzysztof Zanussi.

? Przyjęło się dzisiaj jako rzecz zrozumiałą i dopuszczalną, że żyjemy w czasach, kiedy nikt do prawdy nie jest zobowiązany. Politycy kłamią bezwstydnie, mówią jedno a wiedzą drugie. Dzisiaj każdy czuje się w prawie mieć zdanie na każdy temat. Podczas kiedy naprawdę nie jesteśmy aż tacy mądrzy, masy rzeczy nie wiemy, a przestaliśmy pytać. Powodujemy się emocjami wyniesionymi ze środków masowej komunikacji, które nami sterują ? mówił reżyser. Czytaj dalej…