Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach

Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach
ul. Cysterska 1
47-430 RUDY
tel. (32) 4103057
e-mail: parafia.rudy@gmail.com
http://www.rudy-parafia.pl
http://www.rudy-opactwo.pl

Położenie

Sanktuarium znajduje się na terenie diecezji gliwickiej, w miejscowości Rudy w gminie Kuźnia Raciborska, w powiecie raciborskim. Miejsce to położone jest 25km od Gliwic, 24km od Raciborza, 14km od Rybnika i 35km od Kędzierzyna Koźla. Rudy znajdują się w odległości ok. 13 km od autostrady A4E40 (wschód-zachód) ? węzeł Ostropa. Droga wojewódzka 921, która przebiega przez Rudy jest drogą dojazdową do autostrady A1E75 (północ-południe) i prowadzi do węzła Knurów oddalonego od Rud o ok. 18 km.

Dojazd

Transportem samochodowym – drogami wojewódzkimi:
nr 425 (Bierawa ? Kuźnia Raciborska ? Rudy)
nr 919 (Racibórz ? Rudy ? Sośnicowice)
nr 920 (Rudy ? Rybnik)
nr 21 (Rudy ? Przerycie ? Knurów ? Zabrze)Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku

Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
42-700 Lubliniec, Lubecko, ul. Główna 42
tel. 34/356-31-47
wnmp_lubecko@kuria.gliwice.pl
parafialubecko.pl/

Położenie

Sanktuarium znajduje się na terenie diecezji gliwickiej, w miejscowości Lubecko w gminie Kochanowice, w powiecie lublinieckim.
Miejsce to położone jest ok. 5.5km od Lublińca, w pobliżu drogi wojewódzkiej Lubliniec ? Poznań.

Kult

Ze względu na ponad 250-letnią tradycję pielgrzymowania ludności do łaskami słynącego wizerunku Maryi Panny w Lubecku, ks. biskup Ordynariusz Jan Wieczorek stanowił dekretem z 14 sierpnia 1994 roku kościół w Lubecku diecezjalnym sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Było to pierwsze sanktuarium Maryjne na terenie nowej Diecezji Gliwickiej.

Odpusty

Główny – Wniebowzięcia NMP ? 15 sierpnia
Odpust Matki Boskiej Anielskiej ? 2. sierpnia

Dojazd

Transportem samochodowym – drogą wojewódzką nr 11 (Lubliniec – Poznań)Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach

Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
44-100 Gliwice, ul. Daszyńskiego 2
tel. 32/231-44-70
pks_gliwice@kuria.gliwice.pl
www.krzyz-gliwice.pl/

Położenie

Sanktuarium znajduje się na terenie diecezji gliwickiej, w centrum Gliwic, na krzyżowaniu ulic Kozielskiej i Daszyńskiego.

Kult

Ikonę MB Nieustającej Pomocy Zgromadzeniu Redemptorystów przekazał bł. Piusa IX w roku 1865. Oryginał ikony znajduje się w Rzymie. Kopię tej ikony redemptoryści przywieźli do Gliwic, kiedy w 1923 roku obejmowali po franciszkanach kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. W 1951 roku odprawiono tu pierwszą w Polsce nowennę do MB Nieustającej Pomocy. Jest ona odprawiana nieustannie, aż do dnia dzisiejszego. Wierni gromadzą się na modlitwie w każdy wtorek. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, 22 czerwca 2014 roku katedrze w Gliwicach dokonał uroczystej koronacji obrazu koronami papieskimi.

Odpusty

Główny ? Podwyższenia Krzyża Świętego ? 14 września
Odpust Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ? 27 czerwca